Ako nerobiť prieskumy

Pri jednom potravinovom obchodnom reťazci sa pokúšala anketárka urobiť prieskum.

Keď konečne niekoho ochotného pristavila, vytiahla 6-stranový formulár a to obvykle skončilo okamžitým odmietnutím. Väčšina ľudí zhrozene pozrela na zoznam otázok a potom pokračovali za svojimi záležitosťami.

Kto bude ochotný podstúpiť takúto procedúru? Budú to buď ľudia, ktorí majú nekonečne veľa času, osamelí ľudia, ktorí si chcú “pokecať”, prípadne osoby, ktoré nevedia povedať “nie”. Väčšina normálnych ľudí však odmietne. Tým pádom bude v prieskume nesprávna vzorka respondentov a výsledky ankety budú otázne.

Ak nechcete riskovať takýto vývoj, zostavte radšej krátke ankety. V marketingu väčšinou nepotrebujeme robiť sociologický výskum. Prieskum by sa mal v prvom rade venovať hlavným očakávaniam, mali by ste objaviť, čo ľudí naštartuje k tomu, aby si pozreli vaše posolstvo, je jedno, či pôjde o internetovú stránku alebo bilboard.

Je lepšie, ak respondent vidí, že máte jeden papier formátu A5 a na ňom napr. 4 otázky. Budete mať výrazne vyššiu šancu, že niekoho presvedčíte, aby odpovedal.

A ešte jedna vec – väčšinou sa snažíme vyhýbať otázkam s preddefinovanými odpoveďami. Je lepšie používať tzv. otvorené otázky. Je to síce náročnejšie na zapísanie a aj vyhodnotenie prinesie viac práce, ale v marketingu často ide nielen o to, čo odpovedajú, ale aj ako a aké slová používajú.

Tento obsah bol zaradený v Uncategorized. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár