Produkcia ako propagácia

Majitelia firiem často podceňujú fakt, že samotná dodávka služieb a produktov predstavuje dôležitú súčasť propagácie.

Čím viacej hostí má penzión, tým väčšia šanca, že sa o ňom dozvedia ďalší zákazníci. Čím viacej zásielok doručuje FedEx, či DHL, tým viacej áut polepených ich farbami stretnete na cestách. Ak bude v meste úspešná betonárka, potom jej pestro pomaľované domiešavače budú vidieť všade na cestách a potenciálni zákazníci si uvedomia, že práve tam si môžu objednávať betón.

V anglosaských krajinách uvidíte veľmi často tabuľku “FOR SALE” (Na predaj) zapichnutú pred domami, určite to realitné kancelárie používajú omnoho častejšie a dôslednejšie, ako u nás. Okrem toho vždy označujú predanú nehnuteľnosť tabuľkou “Predané”, čím ukazujú, že vedia pre majiteľov zabezpečiť úspešný predaj.

Každá dodávka predstavuje príležitosť, že si to všimnú ďalší ľudia, alebo o tom bude váš zákazník hovoriť ďalej. Aktívne si pýtať odporúčania je preto nesmierne dôležitá časť marketingu. Ak vám niekto vodí ďalších klientov, poďakujte sa, revanšujte sa, urobte niečo ako gesto vďačnosti.

Občas si celá táto vec vyžaduje kúštik fantázie, je to aj úloha vedenia firmy lámať si hlavu, ako sa zviditeľniť pri dodávke služieb. Dodnes sa smejeme s mojou ženou na to, ako naša dcéra zvykla hovoriť – “som hladná na jeden Happy meal…”, rôznych príkladov by sa našlo veľa.

Nedávno mi jeden pán povedal, že 20 rokov odoberá elektrinu od svojho dodávateľa a ten za celý čas nikdy nekomunikoval nič okrem faktúry. Dnes už je možné kupovať elektrinu a plyn od alternatívnych dodávateľov, ale tí tradiční majú jednu veľkú výhodu – mohli by omnoho ľahšie komunikovať so svojimi zákazníkmi a ak nebudú, tak sa nesmú čudovať, že aktívnejšia konkurencia im začne ujedať z koláča.

Je to na vás, určite s tým môžete niečo urobiť.

Tento obsah bol zaradený v Uncategorized a označkovaný ako , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár