Druhý tip pre kompozíciu

Keďže video sa stáva vari najdôležitejším médiom marketingu a firmy si väčšinou nedovolia vydávať veľa peňazí na plne profesionálne filmárske tímy, snažíme sa týmto seriálom naučiť marketingových pracovníkov najrôznejšie tipy a triky ako urobiť kvalitnejšie video.

Dnes si opäť prezradíme niečo o kompozícii.

Úspešný film musí viesť divákovu pozornosť. Toto môžete využiť pre svoje ciele, ale pri nesprávnej aplikácii sa to môže obrátiť proti vám. Pozrite sa na tento obrázok:

Ako divák sa mimovoľne pristihnete pri otázke: na čo sa pozerajú? Čo zaujalo paničku a psa?

Ak urobíte takýto záber vo filme a nenasmerujete kameru v smere pohľadu, divák bude rozladený. Vyvolali ste zvedavosť a neuspokojili ste ju. Vaše publikum možno nevie pomenovať čo mu zrazu vadí. Jednoducho čosi tu nesedí a vášmu videu sa môže otočiť chrbtom.

Z toho vyplýva jedna zásada, ktorej sa v origináli hovorí “nose space”, čo by sa dalo preložiť ako “priestor pre nos”. Nechajte osobu v zábere pozerať sa skôr do stredu obrazu (ak nechcete vyvolať zámerne nejaký špeciálny efekt). Vyzerá to potom nejako takto, šipka ukazuje, že priestor sa otvára tam, kde smeruje nos.

Toto je rozumné dodržiavať aj v prípade, keď filmujete pohyb nejakej osoby. Ak má tendenciu “vychádzať z obrazu” vy by ste otočili hlavu, aby ste videli, kam ten človek ide.

Divák sa cíti lepšie, ak má predstavu, kam bude človek v zábere kráčať. Kamera by mala sledovať pohyb a nechať v zábere voľný priestor v smere pohybu.

_______________________

Ak hovoríme o kompozícii, dajme si ešte jeden tip – rozladenie diváka môžete spôsobiť, ak snímate tvár veľmi zblízka a “odrežete” bradu. Je zaujímavé, že divák dokáže akceptovať, že nevidí temeno (čelo) postavy, ale bradu je lepšie nechať v zábere.

Ukážky k týmto radám nájdete v tomto krátkom videu:

Jednoduché, však?

Tento obsah bol zaradený v Uncategorized a označkovaný ako , , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár