Prečo je Boeing 777 tak úspešný

Na tejto stránke diskutujeme o marketingu a zvlášť o úlohe prieskumov. Aký obrovský význam majú prieskumy, ukazuje aj príklad úspechu B777, čo je najväčšií dvojmotorový tryskáč na svete a zároveň komerčne jedno z najúspešnejších lietadiel súčasnosti.

Práve v tejto chvíli sa montuje tisíci kus a ďalších približne 250 kusov je objednaných. Prečo je tento model tak zaujímavý pre tento marketingový blog?

Keď Boeing chystal tento model, tak po prvý krát v histórii sa obrátil na 8 veľkých leteckých spoločností, aby dostal podklady o predstavách zákazníka. Na stretnutiach so zástupcami spoločností Boeing predložil 23 stranový zoznam plný otázok o tom, ako si predstavujú nové lietadlo a čo od neho očakávajú.

Aj keď sa nedá povedať, že tento prieskum bol čisto marketingového charakteru, ukazuje nám to, ako je veľmi dôležité poznať predstavy a požiadavky zákazníkov. Dovtedajšia prax výrobcov lietadiel bola iná, samozrejme si robili prieskumy a analýzy, ale v podstate navrhovali nové modely podľa vlastných úvah a odhadov, čo neviedlo vždy ku komerčnému úspechu. Trúfame si povedať, že úspech B 777 súvisí práve s tým, že výrobca si dal veľa práce pri zisťovaní potrieb zákazníka, čo považujeme za nesmierne dôležitú časť marketingu.

Čitatelia tohto blogu by sa mali zamyslieť nad tým, že prieskumy sa nerobia len za účelom prípravy marketingových materiálov v propagácii, ale prieskumy môžu zásadným spôsobom ovplyvniť aj strategický vývoj produktov. Vaše šance na úspech týmto určite narastú.

 

Obrázky: Wiki
Tento obsah bol zaradený v Uncategorized a označkovaný ako , , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár