Základy dokumentárneho videa

V našom seriáli o tom, ako robiť firemné video, sme dospeli k dôležitému bodu. Dnes si povieme o základnom formáte dokumentárneho videa. Keďže marketingové oddelenia firiem nebudú vytvárať umelecké videá ani hrané filmy, ale naopak – budú tvoriť dokumenty pre svojich zákazníkov, treba si o tom prezradiť niečo podstatné.

Teoreticky by totiž stačilo postaviť pred kameru rečníka a ten by na diváka/poslucháča spustil nejakú kratšiu či dlhšiu prednášku. Takto to robia mnohí a nič proti tomu, ale ak sa na tento štýl pozrieme prísnejším metrom, museli by sme si niekedy položiť otázku: prečo nám tvorca radšej nedal mp3 nahrávku a načo je to video, keď tam nič neukazujú?

V skutočnosti takémuto videu chýbajú ilustračné zábery. Ak sa na nejakom videu objaví rečník/redaktor a ten nám ponúka informácie, spravidla k tomu televízia dodá obrazový materiál. Niektoré videá majú redaktora, ktorý všetko uvádza a prípadne dajú slovo nejakej hlavnej postave videa – človeku, ktorý je na niečo expert a s ním urobí redaktor rozhovor. Mohli by ste trebárs urobiť rozhovor s rezbárom a k tomu ukázať jeho výtvory, prípadne majstra pri práci.

Táto technika sa robí odjakživa. Samotný rozhovor tvorí základnú osnovu. Často sa nakrúti najprv rozhovor, potom k nemu urobí redaktor úvodné slovo a na základe takto získaného materiálu sa nakoniec vytipuje zoznam ilustračných/dokumentárnych záberov a kameraman ich natočí. Kedysi sa nakrúcalo na skutočný film a cievky s takýmto dokumentárnym obsahom sa označovali písmenom “B”. Takýto úsek filmu, ktorý obsahuje ilustračné zábery, sa dodnes u filmárov volá “B-roll” (roll=cievka).

Ak môžete, vyhnite sa videám, kde len hovoríte nejaké múdrosti a radšej k nim nafilmujte ukážky toho, o čom hovoríte. Tento spôsob by sme mohli považovať za najzákladnejší formát dokumentárneho videa.

Robte to takto a budete mať omnoho väčší úspech!

Aby sme o tom iba nepísali, pozrite si ukážku, ako sa dá také video urobiť:

Tento obsah bol zaradený v Uncategorized a označkovaný ako , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár